Od kilku miesięcy funkcjonowanie wielu firm zostało zmienione między innymi w wyniku wprowadzenia pracy zdalnej lub hybrydowej. O ile procesy technologiczne adekwatnie wpłynęły na możliwość przeprowadzania przez pracowników czynności związanych z ich obowiązkami, to przeorganizowanie funkcjonowania zespołu w warunkach zdalnych lub hybrydowych wymaga odmiennego podejścia. W niniejszym artykule omówimy kwestie zarządzania zespołem w warunkach pracy zdalnej lub hybrydowej.
Zalety zarządzania zespołem zdalnym lub hybrydowym
Kiedy pojawia się konieczność wdrożenia długoterminowych rozwiązań pracy zdalnej lub hybrydowej pracowników lub całych zespołów, wymaga to od pracodawców odpowiedniego przygotowania i wdrożenia systemów zarządzania. Zarządzanie zdalnymi i hybrydowymi zespołami ma swoje zalety i wady. Ten artykuł przedstawi najważniejsze zalety zarządzania zdalnymi zespołami lub mieszaniny zdalnych i stacjonarnych pracowników.Oszczędność w wydatkach
Gospodarka światowa pozostaje pod jednym z największych wyzwań, jakie kiedykolwiek storpedowała ludzkość – pandemii Covid-19. Odpowiedzią rządów i firm na tę sytuację jest wdrożenie skutecznych i wygodnych rozwiązań w pracy zdalnej/hybrydowej, aby zaradzić sytuacji kryzysowej. Według raportów około 70-80% firm na całym świecie obecnie korzysta lub rozważa wdrożenie środowiska pracy hybrydowej lub zdalnej. Przede wszystkim ma to chronić zdrowie, ale przy okazji to rozwiązanie pozwala również firmom na oszczędności. Zarządzanie zespołem zdalnym wiąże się z mniejszymi wydatkami. Firmy muszą mniej nadano płacić za wynajem biur i zakupienie biurków dla swoich pracowników.
Zwiększona Produktywność i Elastyczność
Bez względu na to, czy jest to model całkowicie zdalny czy hybrydowy, warunki pracy zdalnej są często bardziej miłe i produktywne ze względu na brak biurowych nieprzyjemnych odgłosów, przerywanych rozmów i przerw na papierosa. Poza tym większa elastyczność czasu pracy w warunkach zdalnych często znosi konwencjonalny numeracji czasu. Umożliwia to pracownikom planowanie i wykonywanie pracy wokół ich harmonogramu, co dobrze wpływa na ich produktywność.
Brak Granic Geograficznych i Przynależności Kulturowej
Innymi słowy, warunki pracy zdalnej lub hybrydowej mogą pomóc firmom w dotarciu do talentów, których normalnie dla firm w danej lokalizacji byłoby trudno uzyskać. Oznacza to, że firmy mogą dotrzeć do oddychających zawodowo artystów z różnych kultur i krajów, umożliwiając im wejście do zespołu i pracę z kraju zamieszkania. W ten sposób zespoły zdalne mogą nazwać się zintegrowanymi, ponieważ dostarczają szerszej perspektywy i wiedzy w danym projekcie.
Wysokie Bezpieczeństwo danych i Łatwy dostęp do informacji
Jednym z kluczowych plusów dostępnych dzięki zarządzaniu zdalnymi zespołami jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Ponieważ technologie komunikacyjne cały czas postępują, firmy mają dostęp do bezpiecznych rozwiązań, takich jak szyfrowanie danych, pojedyncze logowanie i Zabezpieczenie za pomocą uwierzytelniania wieloskładnikowego. Dzięki nim firmy mogą mieć pewność, że ich biznesowe dane są bezpieczne i nie wpadną w niepowołane ręce. Ponadto, członkowie zespołu zdalnego są zazwyczaj bardziej znajdowani, ponieważ trafiają bezpośrednio do rąk odbiorcy. Wysokie poziomy komunikacji pozwalają też współpracować, współdzielić i utrzymywać ciągły dostęp do informacji.
Podsumowując, jeśli firmy wykorzystują wyniki wyżej wymienionych zalet zarządzania zespołami zdalnymi lub hybrydowymi, może to zapewnić sukces obu stronom. Środowiska zdalne pozwalają firmom zaoszczędzić pieniądze i zapewniają możliwość pracy w szerszym zakresie geograficznym i kulturowym. Mimo że proces wdrożenia może wymagać wyzwań i wyrzeczeń, ostatecznie może to przynieść firmom i pracownikom korzyści.